Kategori Arşivi Linux

Set maximum recipients Zimbra

su – zimbra postconf | grep smtpd_recipient_limit komutu koşturduğumuzda gelen değeri göreceksiniz muhtelemen default değer “1000” görünecek postconf -e ‘smtpd_recipient_limit = 5000’ şeklinde yazıp enter... Read More | Share it now!

Linux CentOs sık kullandığım komutlar.

centos server kullanıyorsunuz. sunucunun varsayılan ağ geçicidi değiştirecekseniz basitçe “route add default gw 192.168.1.1” şeklinde yazabilirsiniz. veya daha güzelini yazayım sunucu adını ip adresini varsayılan ağ... Read More | Share it now!

Forbidden :You don’t have permission to access /phpmyadmin on this server

Merhaba, Bu yazımda apache ve phpmyadmin kurulumundan sonra yaşanan sorunu nasıl gideriliri anlatmaya çalışacağım. Centos işletim sistemi kurulumunda sonra Mysql,Apache,PhpMyadmin kurulumları yaptınız, Tarayıcınızdan... Read More | Share it now!

Zimbra Queu LifeTime set

Merhaba, Bu yazımda Zimbra mail sunucumda yapı gereği gönderi kuyruğunda mail birikimleri azaltmak amacıyla kuyruk süresi nasıl ayarlanır göstermek istedim. ihtiyacım oldu aslında bu yüzden kendime ve sizlere not bırakmak... Read More | Share it now!

Zimbra Mail’ de Mail Kuyruğu silmek

Merhaba, duruma göre sunucu üzerindeki kuyruğu temizleme ihtiyacı doğacaktır. -c /opt/zimbra/postfix/conf -d ALL  Sunucuya bağlandıktan sonra bu komutu işletirseniz. sunucu üzerindeki tüm kuyruk temizlenecektir. ... Read More | Share it now!

Nagios’da Kullanıcı eklemek

Merhaba, eğer yapınızı monitör etmek için nagios kullanıyorsanız. kullanıcı ekleme işlemi nasıl yapılırı göstermek istiyorum. Nagios kurulu olduğu makinaya SSH ile bağlanılır. htpasswd... Read More | Share it now!

Centos 6.0 Network Manager services disable yapmak

Merhaba, Bu kısa yazımda Network Manager servis nasıl disable edilir onu yazacağım. ssh ile sunucuya bağlanılır ve önce servisi stop ediyorum. # service NetworkManager stop Sonra Sunucu restart olduğunda start olmaması için... Read More | Share it now!

Zimbra Mail Email Tracking süresini uzatmak

Merhaba Arkadaşlar, bu küçük makalemde zimbra mail sunucuda mail treace süresini nasıl uzatırım basit bir şekilde antalmaya çalışacağım. Normal şartlarda Zimbra kurulumdan sonra Default olarak canlı log u 1 gün tutar. Saat 03:00... Read More | Share it now!

Centos Linux “device eth0 does not seem to be present delaying initialization” Sorunun çözümü

Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımda CentOs 6.6  işletim sisteminde static ip girmek istediğimde aldığım hatanın çözümünü anlatacağım. özellikle Vmware kullanıyorsanız ve hazır bir template’den clone yapıyorsanız bu hatayı... Read More | Share it now!

Nagios NSClient – ERROR: Invalid password. Çözümü

Merhaba arkadaşlar, nagios kurulumunda en çok yaşanan sorunlardan birini yazmak istedim. nagios nsclient++ kurulumunda sonra nagios sunucu malesef hata vermektedir NSClient – ERROR: Invalid password.   bu sorunun... Read More | Share it now!