Migration from TFS to Bitbucket with history

Merhaba, bu yazımda Team Foundation Server’den projelerimi Bitbcuket’e taşıyacağım. araştırmalarım ve işlemin sonucu başarılı oldu bu yüzden kayıt altına almak istedim.

öncelikle migration işlemini yapacağım programı indiriyorum. https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=30474

indirdiğim dosyayı zip’den çıkarıp C:\Git-tf dizine aktarıyorum. komut satırı ile bu dizine giriş yapıyorum.

TFS sunucumdan Projemin linkini alıyoruz ve komut satırından.

C:\git-tf>git-tf clone http://tfs:8080/tfs/ProjeCollection/ $/Repository – -deep

not : projecollection/ burası projenin root kısmı adres olarak bu şekilde yazılacak dolar işareti ile başlayan repository ise hangi projeyi indiriecekseniz onun adını yazacaksınız. o zaman proje bilgisayarınıza inecektir.

bu komutu koşturduğumuzda TFS den git-tf dizini içerisinde projenin ismiyle klasör yaratıp kodları kopyalamaya başlıyruz.

dosyaların kopyalanması tamamlandığında komut satırında şimdilik işimiz bu kadar hemen dizine gidip “VSPSCC” uzantılı dosyayı search ediyoruz. bulduğumuz bu uzantıdaki dosyaları siliyoruz. proje içerisinde .sln uzantılı dosyayı bir text editör ile açıyoruz, GlobalSection(TeamFoundationVersionControl) isminde section’u bulup o alanı siliyorum ve kaydedip çıkıyorum.

son işlem olarakta proje içersine bir dosya oluşturup kaydetmek kalıyoruz. https://github.com/github/gitignore/blob/master/VisualStudio.gitignore adresten source kodu alıp bir text editör yardımı “.gitignore ” uzantılı dosya oluşturup projenin içine kaydediyoruz. bu dosyayıda projeye attıktan sonra dizinde yapılacak bir işlem kalmıyor bitbucket sunucusunda işlemlerimiz olacak.

bitbucket sunucusuna bağlanıp öncelikle repository bulanacağı projeyi create edecepiz. ben testprojesi isimde bir proje yaratıyorum.

hemen ardından repository oluştuyorum butona tıklayarak ilerleyelim.

Testrepo isminde repository oluşturuyorum kodlar bu repository içerisinde olacak burda user hakları grup hakları vb işlemler yapılan alandır.

repository oluşturduktan sonra oluşan alanın bir özeti çıkıyor neler yapmam gerektiğini bu alanda yazıyor.

My code is readey to be pushed kısmında yazılan komutları kullanacağım.

komut satırında yaptığımız işlemler vardı bu ekranı kapatmadıysanız ordan devam edebiliriz. veya komut satırı açarak indirdiğimiz proje dizini içerisine giriyruz.

cd existing-project  
git init
git add --all
git commit -m "Initial Commit"
bitbucket sunusuna erişmek için aşağıdaki kodu çalıştırıyoruz.

git remote add origin http://192.168.1.34:7990/scm/tes/testrepo.git  
 
dosyaları taşımaya başlamak için aşağıdaki kodu çalıştırıyoruz bize bitbucket sunucusunun username ve pass bilgilerini isteyecek giriş yapıldığında kodları kopyalamaya başlayacak.

git push -u origin master 

kopyalama işleminde sonra code’lar bitbucket sunucusunda göreceksiniz. history kısmında kimler commit yapmış göreceksiniz.

Tüm işlemlerin sonuna gelmiş bulunmaktayız. yapılan işlemler kayıt altında alınması amacıyla yazıya döktürm. umarım bu yazımla sizlere yardımcı olabilmişimdir.

İyi çalışmalar.

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>