Linux CentOs sık kullandığım komutlar.

centos server kullanıyorsunuz. sunucunun varsayılan ağ geçicidi değiştirecekseniz basitçe

“route add default gw 192.168.1.1” şeklinde yazabilirsiniz.

veya daha güzelini yazayım sunucu adını ip adresini varsayılan ağ geçidini değiştirmek istiyorsanız.

nmtui” komutunu kullanın basit bir ekran gelecek ve o ekrandan intercafe ekleyebilir ip değiştirebilir sunucu adını yenileyebilirsiniz.

linux kullanırken en çok ihtiyaç duyduğum komutlardan biride kurulu olan programın yerini bulma komutuydu, “which” bu komutu bilmediğim zaman kendi tek tek dizinlere girip arardım ama bu komut o uygulamanın yerini söylüyor.

which ruby” şekilnde kullanırsanız size dizini göstercektir. buna yakın bir komut daha var oda “whereis”

whereis ruby” şeklinde kullanabilirsiniz. Mesela bir dosya var ve bulmak istiyorsunuz önce “updatedb” yaparak index ‘i güncellersiniz sonrada “locate dosyaadi” yazarsınız size o dosyanın yerini göstermiş olur.

bir diğer komutum ise “du” komutu bu komut ile dosyamın boyutunu insani şekilde görmeme yarar örnek olarak “du -h dosyadi” yazarsak o dosyanın kaç mb veya kb olduğu bilgisini bize verecektir.

örnek “du -sh /dizin/ şeklinde verirsen dizin ve alt dizinin toplam boyutunu verecektir.

sistem hakkında bilgi almak için ben “uname-a” kullanarak sistemin bilgisini öğrenmiş olurum.

w” komutu ile kimler bağlı ve ne iş yaptığını gösterir bide “who” var o an bağlı olanı gösterir bu komutlarıda çok sık kullanırım.

pkill” komutu ile proses id yerine ismiyle o prosesi sonlandırabilirim. çok sık kullandığım komutlardan bir diğeride “netstat -nlp“.

sıkıştırma ;

sıkıştırılmış bir dosyası açmak için ” tar xvfz dosya.tgz”

açıkcası kendime ufak ufak not aldım, çünkü yoğun iş temposuyla bazen de olsa kullandığım komutlar aklıma gelmeyebiliyor ve dönüp bakacağım notlarımda aksilik üzerine aksilik o an yanımda olmayabiliyor. bu yüzden buraya yazarak paylaşımda bulunmak istedim.

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>